Avalon » Serie komiksowe » Iron Man » Iron Man #225

Iron Man #225

Iron Man #225

"Stark Wars" - Part 1

Postacie
Cytat

Tony Stark: "(...)with the goverment's support, or its hindrance... by the law, or against it... I'm going to get back what's mine."

Streszczenie

Gdzieś na niebie nad północną Kalifornią Iron Man ucieka dwóm rakietom klasy Stinger, lecącym ponad 450 kilometrów na godzinę. Użycie dopalacza w odpowiednim momencie powoduje, że rakiety zamiast trafić w swój cel, zderzają się ze sobą. Starka gonią już dwa kolejne pociski. Używając kierunkowych strumieni pola magnetycznego, Tony naprowadza rakiety na siebie, powodując ich wybuch. Pozostała mu ostatnia z nich, którą niszczy celnym uderzeniem pięści. Po zakończeniu misji, Iron Man ląduje na ziemi, gdzie słyszy pochwały od generała armii amerykańskiej. Mężczyzna jest pod wrażeniem możliwości Iron Mana i cieszy się na myśl o nadchodzącym pokazie z okazji dni otwartych bazy wojskowej. Gdy Iron Man odlatuje, generał wyjaśnia pani Sinclair, iż Tony Stark nie mógł oglądać pokazu z nimi, gdyż w tym czasie prowadził obserwacje dla nowego systemu ostrzegawczego gdzieś na drugim końcu bazy.

Iron Man ląduje we wspomnianym przez generała miejscu, gdzie stoi ciężarówka badawcza, a w niej Rhodey, który obserwował pokaz i rejestrował potrzebne dane. James zachwala wyniki testów. Stark nie ukrywa zadowolenia, gdyż potrzebny jest im kontrakt na ten system obronny, zwłaszcza gdy nie sprzedają dla armii systemów bojowych. Poza tym Stark Enterprise jako młoda, rozwijająca się firma potrzebuje takich zamówień.

Stark z Rhodesem podjeżdżają na miejsce niedawnych testów, aby spotkać się z generałem i Shannon Sinclair. Tony zapewnia wojskowego o świetnych wynikach testu, a Shannon zaprasza na lunch do jednej ze swoich restauracji, gdzie serwują owoce morza.

Dwa dni później, podziemne laboratorium pod siedzibą Stark Enterprises na północy Los Angeles. Stark rozbiera na części zbroję Claya Wilsona, znanego jako Force, który niedawno skończył karierę i porzucił przestępczą działalność [patrz Iron Man #223-224 przyp. Foxdie]. Tony jest pod wrażeniem zastosowanych technologii gdy po chwili, ku swemu przerażeniu, odkrywa coś w zbroi. Godzinę później do laboratorium wchodzi Rhodey, zaniepokojony dobiegającym stamtąd hałasem. W środku zastaje Starka z łomem w ręku, niszczącego swoje laboratorium. James uspokaja przyjaciela, po czym ten tłumaczy mu, że poszukiwał pluskwy. Podsłuch to jedyne wytłumaczenie faktu, że w zbroi Force’a zastosowano technologię Starka, której bardzo skrupulatnie strzegł. Zdając sobie sprawę z faktu użycia jego wynalazków w niecnych celach, Stark czuje się odpowiedzialny za całe zło wyrządzone za pomocą jego myśli technicznej. Rhodey próbuje go uspokoić i tłumaczy, że nie może winić siebie za czyny innych. Tony uważa jednak, że to na nim spoczywa obowiązek zabezpieczenia swoich projektów i jak widać, nie dopełnił go. Korzystając z bazy danych West Coast Avengers, Stark sprawdza, którzy złoczyńcy mogli skorzystać z jego technologii. Lista jest długa, a pojawiają się tam tacy osobnicy, jak: The Beetle, Shockwave, Doctor Doom, Stilt-Man, Crimson Dynamo i wielu, wielu innych. Gdy Stark zastanawia się, ile krwi zostało przelanej przy pomocy jego techniki, Rhodey postanawia zakończyć gdybanie i pojechać do Claya po więcej informacji. Na parkingu pracownica Starka zajmująca się "piarem" firmy, przypomina szefowi o planowanym na dzisiejsze popołudnie występie Iron Mana na dniach otwartych bazy wojskowej. Tony zbywa ją mówiąc, że w obliczu ważniejszych spraw do występu może nie dojść. Rhodey próbuje uspokoić kobietę, która jest jednocześnie jego życiową partnerką.

Siedziba Bartsow Electronics należącego do Stark Enterprises. Tony spotyka się z Clayem Wilsonem, który po przystąpieniu do programu ochrony świadków obecnie nazywa się Carl Wolker. Stark chce wiedzieć, skąd pochodziła technologia, której używał w zbroi Force. Clay twierdzi, że sam ją zaprojektował, ale najbardziej zaawansowane technicznie części pochodziły od Hammera.

W samochodzie Tony dochodzi do wniosku, że technologia, która została mu skradziona, pochodzi ze starego modelu zbroi, co znaczy, że "przeciek" miał miejsce w jego starych laboratoriach na Long Island. Rhodey proponuje przyjacielowi, aby przez chwilę przestał myśleć o całej tej sprawie i wziął udział w pokazie.

W bazie wojskowej Kirkland ma miejsce prezentacja nowego modelu zdalnie sterowanego czołgu o nazwie Niszczyciel. Aby zaprezentować jego siłę, dwa czołgi zostają podpięte łańcuchami do rąk Iron Mana, a następnie rozciągają go. W trakcie pokazu Stark ucieka myślami do wspomnień, gdy został ranny podczas wojny i stworzył pierwszą zbroję. Następnie jak założył Avengers i ulepszał kolejne modele Iron Mana. Wszystko po to, aby chronić niewinnych ludzi, a teraz okazuje się, że jego technologia została użyta w złych celach i z tym faktem Tony nie może się pogodzić. Zamyślony Iron Man bezwiednie ciągnie za łańcuchy z przymocowanymi czołgami, przez co pojazdy zderzają się i ulegają zniszczeniu. Tłum obserwatorów wiwatuje z radości, gdy niezadowolony generał podkreśla, że ten pokaz będzie słono kosztował Stark Enterprises.

Następnego dnia, Stark Enterprises. Tony słucha raportu Marcy Pearson na temat wczorajszego nieudanego pokazu. Stark prosi ją, aby załagodziła wszelkie problemy, a sam obiecuje porozmawiać z Iron Manem, aby więcej to się nie powtórzyło. Wieczorem Tony udaje się na premierę filmu "Dark Angel" traktującego o walce z terroryzmem. Towarzyszy mu piękna Brice, której załatwił rolę we wspomnianym filmie. Podczas seansu Tony po raz kolejny jest dręczony wspomnieniami, wywołanymi przez realistyczne sceny przemocy w filmie. Nie mogąc tego wytrzymać, opuszcza kino. Brice wychodzi za nim, ale Tony zbywa ją złym samopoczuciem i odsyła do domu, a sam udaje się na spacer.

W nocy Tony nie może zasnąć i dzwoni do Claya Wilsona. Pyta się go, ilu ludzi zabił, używając zbroi. Mężczyzna nie potrafi odpowiedzieć, mówi, że to dla niego zamknięty etap w życiu, a z jego oczu płyną łzy. Tony rozłącza się i wychodzi na taras. Wie, że nie powinien tego robić, ale myśl o tym, ile złego wyrządzono za pomocą jego sprzętu, nie daje mu spokoju.

Tony wraz z Rhodeym udaje się do Accutech Research and Development, gdzie pracuje Abe Zimmer - informatyk z długiem wdzięczności wobec Starka. Tony przekazuje mu dysk z zebranymi informacjami na temat Justina Hammera. Jedyny ślad, jaki zdaje się do niego prowadzić, to firma Transcorp. Stark potrzebuje włamać się do ich bazy i skasować pewien plik, a Abe jest ekspertem w tych sprawach. Po spojrzeniu na schematy, Zimmer stwierdza, że da się to zrobić, pod warunkiem, że ktoś otworzy dla nich "tylne drzwi". Potrzebny jest drugi zaufany specjalista.

Stark Enterprises. Tony poleca pani Arbogast odnalezienie byłego pracownika firmy, Scotta Langa. Godzinę później Jim, Tony i Abe składają wizytę w domu Langa. W drzwiach Tony zostaje powitany przez córkę Langa, Cassey. Po krótkiej rozmowie, Stark przechodzi do konkretów. Chce zatrudnić Scotta do zadania, które jest na pograniczu prawa. Mężczyzna ma obiekcje, gdyż nie zamierza ponownie trafić do więzienia. Tony obiecuje, że zabezpieczą całą akcję w najdrobniejszych szczegółach i jeśli wszystko się powiedzie, wykupi dla niego pomieszczenie na nowy sklep, jakie tylko będzie chciał. Scott słysząc tę ofertę decyduje się podjąć zadania. W drodze do samochodu, Tony nie ukrywa przed Rhodeym, że czuje się podle w związku z wykorzystywaniem przyjaciela w taki sposób.

W nocy Rhodey wraz z Abem koordynują akcję przy komputerze. O 12:10 Iron Man ma za zadanie odwrócić uwagę pracowników Transcorpu, a Scott przestawić odpowiednią zworę w systemie. Lang korzysta ze swojego gazu zmniejszającego i pod postacią Ant-Mana udaje się do budynku przez szyb wentylacyjny. Dokładnie o 12:10 Iron Man uderza w budynek Transcorpu, co jego pracownicy odbierają jako trzęsienie ziemi. Ant-Man w tym czasie wykonuje swoje zadanie, co pozwala Zimmerowi na rozpoczęcie ściągania danych. Pracownicy Transcorpu zauważają kontrolkę alarmująca o naruszeniu systemu i wyłączają go.

Tony wraca do swojej siedziby, gdzie Abe informuje go o przerwaniu przesyłu danych, ale udało mu się skopiować większość pożądanych plików. Stark dziękuje mu za pomoc. Następnie z Jimem przeglądają pozyskane dane, z których wynika, że to nie Hammer, a Spymaster był odpowiedzialny za wykradzenie technologii Tony’ego. Znajdują również listę osób, którym Hammer sprzedał tę technologię. Tony postanawia zrobić wszystko, co będzie konieczne, aby odzyskać to, co należy do niego.

Następnego dnia Tony zwołuje zebranie swoich przedstawicieli, którym przedstawia sprawę wykradzenia technologii Stark Enteprises. Podaje im listę ludzi i firm, które mają ścigać na drodze sądowej, ale prosi ich o zachowanie jak największej dyskrecji, gdyż firma nie potrzebuje takiego rozgłosu. W rozmowie z Jimem zaznacza, że sam nie zamierza siedzieć bezczynnie.

Kilka nocy później, Stilt-Man włamuje się do jednego z biur na 7 piętrze, gdy zostaje zaatakowany przez Iron Mana. Zdając sobie sprawę z niewielkich szans w tym starciu, łotr próbuje ratować się ucieczką, ale zostaje zatrzymany przez Tony’ego. Ten przyczepia do pleców zbira urządzenie, które niszczy wszelkie układy scalone stworzone przez Starka.

Iron Man wlatuje do helikoptera czekającego na niego w powietrzu. Wraz z Rhodeym są zadowoleni z działania urządzenia niszczącego wykradzioną technologię. Tony stwierdza, że nie ze wszystkimi pójdzie im tak łatwo.

Jeden z pracowników Starka powiadamia go o decyzji sądu, który odrzucił możliwość roszczeń za wykradzione technologie, gdyż dane o tym świadczące zostały pozyskane nielegalnie z bazy danych Transcorpu. Tony poleca mu próbować do skutku, sam również zamierza dalej działać.

Dwa dni później, Denver w stanie Colorado. Doroczny konwent najemników. Brendan Doyle odbiera nagrodę za najlepszego strzelca z broni automatycznej. Gdy udaje się do swojej przebieralni, spotyka tam Iron Mana, który żąda oddania zbroi. Doyle oddaje ją bez bójki, co trochę dziwi Iron Mana. Gdy Stark odlatuje, Doyle spogląda na niego, w myślach mówiąc sobie, że będzie musiał ukraść sobie nową zbroję.

Stark otrzymuje od swojego pracownika kolejne informacje na temat problemów z prawnym odzyskaniem technologii. Adwokaci twierdzą, że technologia Starka nie została nigdy opatentowana, co znaczy, że może być traktowana jako publiczne dobro, dostępne dla każdego. Tony gani swojego pracownika za brak postępu w sprawie.

Tony wraz Jimem przyjeżdżają do solarium, w którym, według skanerów, używana jest technologia Starka. Na dodatek podobno w okolicy pojawił się Controller - egoista w zbroi, który używa dysków do kontrolowania ludzi. Mężczyźni wchodzą do solarium, a Tony zagląda do jednego z pokoi. Zauważa w nim kobietę leżącą na solaryjnym łóżku i mechaniczne ramię, które właśnie próbuje zainstalować na jej karku dysk kontrolny. Tony wyrywa maszynie krążek. Wtedy do pomieszczenia wbiega grupa osiłków, już znajdujących się pod kontrolą dysków. Tony karze Rhodey’emu zając się nimi, ale bez robienia im krzywdy, a sam udaje się na zaplecze, aby założyć zbroję. Iron Man przebija się do pokoju obok, gdzie znajduje Controllera wraz z armią jego niewolników. Łotr mówi, że zdołał już pozyskać całą armię, dzięki której zawładnie Kalifornią. Wydaje im rozkaz zaatakowania Iron Mana. Tony wie, że nie może ich skrzywdzić, próbuje więc sprowokować do walki samego Controllera. Ten rzuca się na Starka, jednocześnie miażdżąc człowieka znajdującego się między nim, a Iron Manem. Tony widząc umierającego chłopaka wpada w furię. Przebija się wraz z Controllerem przed ścianę budynku i obaj wypadają na plażę. Stark uderza raz za razem leżącego Controllera, gdy zaczynają go otaczać jego "wyznawcy". Nie tracąc czasu Iron Man przyczepia do zbroi przeciwnika swoje urządzenie, które powoduje stopienie się skradzionej technologii. Iron Man odchodzi, zostawiając Controllera na plaży.

Trzy dni później. Bert Hindel, pracownik Starka, przychodzi z dobrymi wieściami. Jego drużynie udało się udowodnić naruszenie praw obywatelskich Starka poprzez kradzież jego nieopatentowanych wynalazków. Chociaż nie mogą powiązać kradzieży z Hammerem, to udało im się ustalić ograniczenie praw do używania technologii Starka w przyszłości. Wyrok stanie się prawomocny 12 Sierpnia 1989 roku [pamiętajmy, że teraz mają drugą połowę 1987 - przyp. Foxdie]. Stark jest wściekły. Do tego czasu setki ludzi może zginąć przez jego technologię. Wyrzuca Hindela z pokoju. Do Starka przychodzi Jim. Tony informuje go, że właśnie podjął decyzję, może najtrudniejszą w jego życiu, o odzyskaniu całej technologii należącej do niego. Zgodnie z prawem, lub też nie. Każdy, kto wejdzie mu w drogę, musi się mieć na baczności.

Autor: Foxdie

Galeria numeru

Iron Man #225

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.